Ucuz Tatil Dönemi Bitiyor
Havayolu şirketleri ve oteller rekor düzeydeki maliyeti tarifelerine yansıtmaya başladı. Bu, ucuz tatilin bittiğini gösterir.

Maliyetlerdeki artış fiyatlara yansıdı

40-50 yıldır Avrupa'da görülmeyen enflasyon, işletmelerin maliyetlerinin artmasına neden oldu. Havacılık ve konaklama sektörlerinde rekor maliyet artışları fiyatlara yansımaya başladı. Gelişmelerle birlikte ucuz ve sık tatil döneminin geride kaldığına işaret ediliyor. Ucuz tatil döneminin sona ermesi, günümüzün dünya kitle turizmi merkezi olan Akdeniz bölgesindeki otelleri olduğu kadar tatilcileri de zor durumda bırakacaktır. İspanya, İtalya, Yunanistan ve Portekiz'deki konaklama organizasyonları bu noktaya dikkat çekmektedir.

Artan Enerji Maliyetleri

Portekiz'in Algarve kıyısındaki otel sahipleri tarafından kurulan Associação da Hotelaria de Portugal'ın Başkan Yardımcısı Cristina Siza Vieiram Financial Times'a verdiği demeçte; “Artan enerji maliyetleri, enflasyon ve daha yüksek ücret talebinin kısır döngüsü, tatilcilerin 2023 yaz sezonu için yükselen fiyatlara hazırlanması gerektiği gösteriyor

Hızlı Ve Ucuz Tatil Dönemi Sona Erdi

Balear Adaları Otelciler Derneği Başkanı Carolina Quetglas, tur operatörleriyle zorlu görüşmelerin yapılacağını belirterek, "Avrupa'daki olası ekonomik kriz düşünüldüğünde bu daha da zor" dedi. Akdeniz bölgesindeki otelciler petrol, gaz, elektrik ve gıda için daha yüksek maliyetler ödemek zorunda. Mecbur oldukları için fiyatları yükseltmek zorunda olduklarını ve bunun paket turların daha pahalı hale gelmesine neden olacağını belirtiyorlar.

Örnek olarak Mallorca'da Haziran-Ağustos 2022 için rezerve edilen iki kişilik bir haftalık ortalama paket tatilin bir önceki yıla göre yüzde 17 daha pahalı hale geldiğini gösteriyor. Bu arada, McKinsey'nin anketine katılanların %40'ı tatil fiyatlarındaki artışlardan endişe duyduklarını söylüyor. McKinsey uzmanı Marcus Jacob, gerilimin tırmanma korkusunun Ukrayna savaşı korkularını geride bıraktığını değerlendiriyor.

Kaynak:  Dünya

Burdur'luyum diyen ve Burdurlu olduğunu söyleyenlerin web sitesi Burdur'daki olağanüstü bilgilerden yararlanabilmesi için doğru ve yayınlayıcı bir yaklaşımla hazırlanmıştır.

Burdur Üyeleri Ne Diyor?

https://burdurluyum.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!
Burdur'da | Burdur Medya | Web Link | Blog