Meşhur Burdur Şiş Burdur'da Nerede Yenir?

Burdur ili adıyla anılan meşhur Burdur şiş, yazarak ya da söz ile anlatılamaz. Şişi daha önce hiç yememiş olan bu söyleme şaşırabilir.

Meşhur Burdur Şiş Burdur'da Nerede Yenir?

Meşhur, Burdur şiş ızgarayı bir defa yiyenin, tekrar yemek istiyorum demesini gerektiren kebap türü il dışından gelen misafirlerin dilinden düşmemektedir. Bu, meşhur ızgaranın lezzetini damağınızda hissetmek gibi bir düşünceniz varsa, Burdur'da lokanta ve mekanlarda ızgara şişi yiyebilir veya alo paket servisi ile adresinize isteyebilirsiniz. Burdur, lokanta ve restoran listesine buradan ulaşabilirsiniz. Burdur şiş ızgarayı bu kadar, önemli ve lezzetli yapan nedir?

Neden Burdur Şiş?

Şiş ile ilgili işletmelerimizin görüşlerini alarak sizlerle paylaşılacak ayrıca, şiş fiyatları eklenecektir.

Burdur Şiş köfte malzeme olarak sadece dana etinden yapılır.

Dana etinin, her kısmından ızgara şiş yapılmaz. Dananın, kaburga etinden seçilmiş olması ve etin sinirsiz olması gerekmektedir. Sinirsiz kaburga eti temin edildikten sonra 10 kg etin içine 300 gr kuyruk yağı ilave edilerek lezzetinin artması sağlanır. Kıymanın hazırlanmasından, pişme aşamasına kadar itina ile hazırlanan Burdur usulü siş, son derece lezzetli olup damak tadınızda unutulmayacak şekilde kalır. Çünkü, herkes bu ızgaraya istenilen damak tadını veremez.

Burdur, ızgara şiş köfte için en önemli püf nokta, iç kısımlarının (ala sulu) az pişmiş olmasıdır. Birkaç dakika içinde pişen köfteler ocaktan alınır. Pide ile şişten çıkarılarak servis yapılır. Izgara şiş kebap servisi veren bir mekan iseniz; Lütfen, işletme adı ve bilgileri iletişim sayfasından gönderin.

Bu Gönderiye Emoji İle Tepki Verin.

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0