Risk Primi Neden Yükseliyor?
CDS Türkçe'de kredi risk primi veya kredi temerrüt takası olarak kullanılır. CDS bir çeşit sigortalama işlemi olarak tanımlanır.

(Credit Default Swap) CDS primi nedir?

Herhangi bir ülke hazinesine ya da şirketine borç verirken o borcun geri ödenmemesi ihtimaline karşı aldığınız sigorta poliçesine CDS deniyor. Genellikle over-the-counter (OTC) yani herhangi bir borsa düzenlemesine tabi olmayan tezgah üstü piyasalarda işlem görüyor.

Türkiye’nin CDS primi bugün, 700’ler mertebesine kadar çıkış yaptı ve 5 yıllık Türkiye CDS primi de 677 düzeyinde. Bu değerler çok yüksek değerler. CDS Primi 300’lere kadar bir derece kabul edilebilir veya kredilendirilebilir. 500’lerde ise ekonominin son derece kötü gittiği anlaşılır ve 1000’de de tahta kapanır. Makro ekonomi bağlamında, CDS primine göre Türkiye’nin, yabancı platformlarda ekonomik kredibilitesi kalmamıştır.

Türkiye'nin Risk Primi Neden Yükseliyor?

Türkiye’nin, kredi borcunu ödemesi finans çevrelerince CDS priminin gösterdiği gibi ödemesi mümkün değildir. CDS primi ve 5 yıllık CDS primi, yukarıda verdiğimiz sayısal mertebede seyir ediyor ise o zaman, artık faiz yüksekliği değil, öncelikle kredi bulunabilirliğinin ön planda olması gerekir. Bu, uluslararası finansman kuruluşlarınca kabul edilebilirlik çizgisinden uzaktır. CDS priminin bu derece yüksek değere yerleşmesi, tabii ki bir anda olmamıştır. Zaten, olağanüstü hal dışında da böyle bir hamle veya zıplama olmaz.

Burdur'luyum diyen ve Burdurlu olduğunu söyleyenlerin web sitesi Burdur'daki olağanüstü bilgilerden yararlanabilmesi için doğru ve yayınlayıcı bir yaklaşımla hazırlanmıştır.

Burdur Üyeleri Ne Diyor?

https://burdurluyum.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!
Burdur'da | Burdur Medya | Web Link | Blog