Elektriğe Yine Zam Geliyor
Ekonomi'de yanlış politika izlenmesinden dolayı elektrik, doğalgaz ve akaryakıt gibi enerji giderlerine zam üstüne zam geliyor.

Elektrik fiyatlarında zam baskısı artıyor. Elektriğin serbest piyasa teklif fiyatında üst limit 3.75 liradan 4 liraya çıkarıldı.

Bu artış sanayici ile ticarethanelerin elektrik faturalarına, vatandaşın da cebine yansıması bekleniyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından alınan yeni kararla; serbest piyasaya verilen fiyat tekliflerinin azami limiti kilovatsaati (kWh) 3.75 TL’den 4 TL’ye yükseltildi. Üst limitlere yapılan zam nedeni ile sanayici ve ticarethanelerin elektrik faturalarının daha da yükseleceği, şirketlerin artan maliyeti ürünlere zam olarak yansıtacakları için birçok üründe yeni zam dalgası yaşanacağı iddia edildi. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) eski yönetim kurulu üyesi Olgun Sakarya, “Ekim ayı beklenmeden Ağustos ayında yeni ve zamlı tarife açıklanırsa sürpriz olmaz. Ekim ayı beklenir ise zam oranı daha da artacaktır” dedi.

Tarımsal Sulama

EPDK, aldığı ikinci bir kararla mesken ve tarımsal sulamada kullanılan elektriğin Son Kaynak Tedarik Tarifesi (SKTT) limitini, mesken ve tarımsal sulama kullanıcıları için 7 milyon kWh/yıldan 100 milyon kWh’e çıkardı. Yeni karar ile mesken ve tarımsal sulama kullanıcılarının SKTT üzerinden elektrik alma sınırı 7 milyon kwh'den 100 milyon kwh’e yükseltildi. Bu kararla, büyük tarımsal sulama yapan kooperatiflerin daha yüksek fiyattan elektrik parası ödemesine son verildi.

Kamusal Yapı Şart

Olgun Sakarya, “Özel sektör, elektrikte ithal kaynak bağımlısı üretim altyapısına mahkum oluyor. Türk lirasının döviz kuru karşısındaki değer kaybına seyirci kalınması, vatandaşa önümüzdeki günlerde doğal olarak zam olarak yansıyacak. Artık, mızrak çuvala sığmıyor. Üretim ve dağıtımda bir an önce kamusal yapıya dönülmesi şart olmuştur” dedi.

Burdur'luyum diyen ve Burdurlu olduğunu söyleyenlerin web sitesi Burdur'daki olağanüstü bilgilerden yararlanabilmesi için doğru ve yayınlayıcı bir yaklaşımla hazırlanmıştır.

Burdur Üyeleri Ne Diyor?

https://burdurluyum.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!
Burdur'da | Burdur Medya | Web Link | Blog