Burdur Ceviz Ezmesi
Burdur ceviz ezmesi çok eski yıllardan bu yana sadece Burdur ilinde yapılır. Burdur'a ait özgün, bir tatlı ve ikram yiyeceğidir.

Ceviz, irmik ve şekerin, eşit ölçülerdeki karışımından hazırlanan, son derece lezzetli ve hafif bir yiyecektir.

Besin değeri verilen irmik ve cevizin karışımından yapıldığı için son derece sağlıklıdır. Cevizin ve irmiğin kendi yağının dışında herhangi başka bir yağ karıştırılmadığı için cevizin, kolesterol önleyici özelliğinden dolayı oldukça sağlıklı bir besindir. Ceviz ve irmiğin kaynar şerbetin içerisine katılması ve karıştırılması ile oluşan bu yiyecek kaynatılmadığı, kavrulmadığı, tavlanmadığı ve başka bir işlem görmediği için çok hafif ve sağlıklı bir gıda maddesidir.

Bu üretim şekli ile cevizin ve irmiğin doğal yapısı bozulmadığı için maddelerin vücuda olan katkısı bozulmadan korunur. Cevizin içerdiği fosfor ve kalsiyum nedeni ile zihin yorgunluğunu giderir. Kemik ve dişleri güçlendirir. Ayrıca, potasyum açısından zengindir. Potasyum sinirlerin uyarımı ve kas dokusunun çalışması için gereklidir. Magnezyum içerdiği için kasları rahatlatıcı kırmızı kan hücrelerinin biçimlenmesine katkı sağlar. Akciğerden dokulara oksijen taşınmasına yardımcı olan ve kansızlığı önleyen demir açısından oldukça zengin bir besin maddesidir.

Cevizin, hergün belli miktarda tüketilmesi tıp çevrelerince önerilir. Burdur cevizinden yapılan ezmenin doğal hali ile gün içerisinde yenilmesi vücudun ihtiyacı olan besini sağlar.

Ayrıca, ceviz ezmesi içerisinde bulunan irmik ve şeker, vücudun gün içerisinde ihtiyaç duyacağı karbonhidrat ve enerjinin önemli bir kısmını karşılayacağı için vücudu dinç ve zinde tutacaktır. Bu özellikleri nedeni ile Burdur Ceviz Ezmesi, sağlıklı ve dengeli bir gıda maddesidir.

Burdur Ceviz Ezmesinin, ayırt edici en önemli özelliği, kendine has formül yapısı, üretim metodu İle benzeri diğer tatlı ve yiyeceklerden farklılık gösteren özgün yapısıdır. Ayrıca ayırt edici bir özelliği de, Göller Bölgesi ve Burdur yöresinde yetiştirilen, kendine özgü tadı ve aroması olan cevizlerden ve yine aynı bölgede üretilen sert buğdaydan elde edilen irmikten üretiliyor olmasıdır. Burdur ve yöresinde üretilen ceviz, % 6.3 rutubet oranına sahiptir. Diğer ceviz türlerinden daha düşük olan bu oran, daha az yabancı madde anlamına gelmektedir. Bu durumda cevizin tadı daha dolgundur. Bu da ceviz ezmesinin dolgun tadı için gerekli olan orandır. Tamamen doğal olan ceviz ezmesinde pişirme, kavurma, haşlama, tavlama ve diğer ısıl işlemler kullanılmadığı için doğal hali ile besin değerini korur. Bu nedenden dolayı, son derece sağlıklı ve doğal bir gıdadır.

Burdur'luyum diyen ve Burdurlu olduğunu söyleyenlerin web sitesi Burdur'daki olağanüstü bilgilerden yararlanabilmesi için doğru ve yayınlayıcı bir yaklaşımla hazırlanmıştır.

Burdur Üyeleri Ne Diyor?

https://burdurluyum.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!
Burdur'da | Burdur Medya | Web Link | Blog