Burdur'un Kültürel Zenginlikleri

Teke, Serenler, al yazma, avşar zeybeği, kezban yenge, iğdem düştü ve gabardıç halk oyunları Burdur'un kültürel zengilikleri arasındadır.

Burdur'un Kültürel Zenginlikleri

Geçmişten günümüze, müzikten çalgı aletlerine Burdur yöresel yemeklerinden, tarihi değerlerine kadar yeniliklerin başkenti olmuştur. Kültürel zenginlikleri, kapsamlı düşündüğümüzde saymakla bitiremeyiz. Burdur, Teke Yöresinin kültür başkenti konumundadır. Başta, insan ve doğa ilişkilerini konu alan Teke Zortlatması, tekenin hareketlerini anlatan bir oyun olup ilimize özgüdür.

Burdurun kültürel zenginlikleri

Ayrıca Teke Zeybeği, Serenler Zeybeği, Al Yazma Zeybeği, Avşar Zeybeği, Kezban Yenge, İğdem Düştü ve Gabardıç gibi oyunlar, ilimizin tanınan oyunlarıdır. Bu oyunlarda Cura, Kabak Kemane ve Sipsi en çok çalınan enstrümanlardır. Curanın ilimizde, çok çeşitli tiplerine rastlanır. İki telli, üç telli curalar ve özellikle parmak curası adı verilen curanın, ayrı bir yeri ve önemi vardır.

Mızrap kullanmadan, parmaklar marifetiyle ezgi çalınır. Teke yöresi müzikleri, özellikle gurbet havaları cura ve sipsi ile birlikte çalındığı zaman bütünlük sağlar.

Bu Gönderiye Emoji İle Tepki Verin.

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0